VS272NTA-8-8 – 1/2″ DOT COMP X 1/2″ MNPT BR T
$190.24 HST
Call for Availabilty.
SKU: VS272NTA-8-8
Categories: BRASS, TRANSPORTATION
Additional information
| Application | Air Brake, Accessories |
|---|---|
| Body Material | Brass |
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Maximum Operating Pressure | 10 bar |
| Maximum Operating Temperature | 93 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Nut Material | Brass |
| Sleeve Material | Brass |
| Specifications Met | DOT FMVSS 571.106, SAE J1131, SAE J246 |
| Thread Sealant Material | Vibra-Seal 516 |
| Tube Material | Stainless Steel |
Related Products
-

125HBL-8-6 – 1/2″ HOSE BARB X 3/8″ MNPT
$16.96 HSTDivision: Fluid System Connectors Division296 in stock
Add to cart -

164C-4 – 1/4″ COMP TEE
$37.87 HSTDivision: Fluid System Connectors Division23 in stock
Add to cart -

164C-8 – 1/2″ COMP TEE
$103.96 HSTDivision: Fluid System Connectors Division43 in stock
Add to cart -

125HBL-8-12 – 1/2″ HOSE BARB X 3/4″ MNPT
$40.30 HSTDivision: Fluid System Connectors Division617 in stock
Add to cart