164C-6 – 3/8″ COMP TEE
$49.15 HST
31 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: 164C-6
Categories: BRASS, COMPRESSION
Additional information
| Application | Compressors, Machine Tools, Engine, Pumps, Purification |
|---|---|
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Maximum Operating Pressure | 200 psi |
| Maximum Operating Temperature | 121 °C |
| Media | Water, air, inert and non-combustible gasses |
| Minimum Operating Temperature | -54 °C |
| Nut Material | Brass |
| Quantity per Box | na |
| Sleeve Material | Brass, Acetal |
| Specifications Met | SAE J-512 |
| Tube Material | Copper, Aluminum, Thermoplastic |
| Weight | na |
Related Products
-

126HBL-4-2 – 1/4″ HOSE BARB X 1/8″ FNPT
$12.11 HSTDivision: Fluid System Connectors Division149 in stock
Add to cart -

165C-8 – 1/2″ COMP ELBOW 90
$89.06 HSTDivision: Fluid System Connectors Division17 in stock
Add to cart -

125HBL-8-12 – 1/2″ HOSE BARB X 3/4″ MNPT
$40.30 HSTDivision: Fluid System Connectors Division617 in stock
Add to cart -

125HBL-16-16 – 1″ HOSE BARB X 1″ MNPT
$51.76 HSTDivision: Fluid System Connectors Division134 in stock
Add to cart