MV608-2 – 1/8″ MNPT X FNPT MINI B/V
$79.41 HST
34 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: MV608-2
Categories: BALL VALVES, BRASS
Additional information
| Actuation Type | Manual |
|---|---|
| Ball Material | Chrome Plated Brass |
| Body Material | Chrome Plated Brass |
| Configuration | In-Line |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Connection Type | NPT |
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Function | 2-Way |
| Handle Type | Compact |
| Lock Type | Non-Locking |
| Maximum Flow Rate | 1.2 Cv |
| Maximum Operating Pressure | 31 bar |
| Maximum Operating Temperature | 93 °C |
| Minimum Operating Temperature | -17 °C |
| Mounting Type | In-Line |
| Operation Type | on/off |
| Orifice Size | N/A |
| Product Type | Ball Valve |
| Seal Material | PTFE |
| Seat Material | PTFE |
| Specifications Met | N/A |
Related Products
-

BBV2U068001M – #6 SAE HP BALL VALVE
$83.00 HST9 in stock
Add to cart -

BALL-.75-BR – 3/4″ FNPT FP 600WOG B/V
$44.34 HST67 in stock
Add to cart -

BBV2U128001M – #12 FSAE 6000PSI BALL VALVE
$159.05 HST6 in stock
Add to cartBBV2U128001M – #12 FSAE 6000PSI BALL VALVE
SKU: BBV2U128001M Categories: BALL VALVES, STAUFF$159.05 HST -

BBV2N048001M – 1/4″ NPT HP BALL VALVE
$78.84 HST9 in stock
Add to cart