H2-63 – 1/4″ NIPL X 1/4″ FNPTF ISO7241
$51.56 HST
72 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: H2-63
Categories: HYDRAULIC, QUICK COUPLERS
Additional information
| Coupling Half | Nipple |
|---|---|
| Division | Quick Coupling Division |
| Flow Rate | 11 L/min |
| Maximum Operating Pressure | 340 bar |
| Maximum Operating Temperature | 121 °C |
| Media | Hydraulic |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Plating Type | Zinc with clear trivalent chromate |
| Specifications Met | ISO 7241-1, series B |
| Thread Size | Female |
| Vacuum Pressure Rating | -0.9 bar |
| Valve Material | Steel |
| Valve Type | Poppet |
Related Products
-

6125-16 – 1″ WING COUPLER X 1″ FNPTF
$601.38 HSTDivision: Quick Coupling DivisionConnection Type: NPTFBody Material: Brass13 in stock
Add to cart -

6601-12-12 – 3/4″ CPLR X 3/4″ FNPT ISO7241
$277.45 HSTDivision: Quick Coupling DivisionConnection Type: NPTFBody Material: Steel29 in stock
Add to cart6601-12-12 – 3/4″ CPLR X 3/4″ FNPT ISO7241
SKU: 6601-12-12 Categories: HYDRAULIC, QUICK COUPLERS$277.45 HST -

3050-3 – 3/8″ COUPLER X 3/8″ MNPTF HP
$194.19 HST25 in stock
Add to cart -

6601-16-16 – 1″ CPLR X 1″ FNPT ISO7241
$366.56 HSTDivision: Quick Coupling DivisionConnection Type: NPTFBody Material: Steel3 in stock
Add to cart6601-16-16 – 1″ CPLR X 1″ FNPT ISO7241
SKU: 6601-16-16 Categories: HYDRAULIC, QUICK COUPLERS$366.56 HST