
801-16-BLK-RL – 1″ 200PSI PUSH-LOK BLACK
$43.77 HST
432 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: 801-16-BLK-RL
Categories: HYDRAULIC HOSE, PUSH-LOK
Additional information
| Application | Petroleum base hydraulic fluids, lubricating oils, and antifreeze solutions |
|---|---|
| Compatible Fitting | HY or 82 Series Fittings |
| Cover Color | Black |
| Cover Material | Synthetic rubber, MSHA accepted |
| Design Factor | 4:1 |
| Division | Hose Products Division |
| Hose Cover Type | Synthetic rubber |
| Hose I.D. (size) | -16 |
| Hose Inner Tube Material | Synthetic rubber |
| Hose Inside Diameter | 25 mm |
| Hose Outside Diameter | 1.28 inch |
| Maximum Operating Pressure | 1,4 MPa |
| Maximum Operating Temperature | (Oil) 125 °C |
| Minimum Bend Radius | 250 mm |
| Minimum Operating Temperature | (Oil) -40 °F |
| Nominal Hose Inside Diameter | 25 |
| Specifications Met | N/A |
| Vacuum Pressure Rating | 381 mm-Hg |
| Weight | 0,55 kg/m |
Related Products
-

387-8-RL – 1/2″ 3000PSI ISO18752 HOSE
$20.95 HST2810 in stock
Add to cart387-8-RL – 1/2″ 3000PSI ISO18752 HOSE
SKU: 387-8-RL Categories: GLOBAL CORE, HYDRAULIC HOSE$20.95 HST -

387-12-RL – 3/4″ 3000PSI ISO18752 HOSE
$39.82 HST1730 in stock
Add to cart387-12-RL – 3/4″ 3000PSI ISO18752 HOSE
SKU: 387-12-RL Categories: GLOBAL CORE, HYDRAULIC HOSE$39.82 HST -

387-32 – 2″ 3000PSI ISO18752 HOSE
$248.85 HSTDivision: Hose Products Division225 in stock
Add to cart -

387-6-RL – 3/8″ 3000PSI ISO18752 HOSE
$17.12 HST728 in stock
Add to cart387-6-RL – 3/8″ 3000PSI ISO18752 HOSE
SKU: 387-6-RL Categories: GLOBAL CORE, HYDRAULIC HOSE$17.12 HST