7092-63200 – 5/8″ 200PSI MULTIPURPOSE RED
$6.89 HST
1638 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: 7092-63200
Categories: AIR & MULTIPURPOSE, INDUSTRIAL HOSE
Additional information
| Application | Air & Multipurpose |
|---|---|
| Compatible Fitting | HY |
| Cover Color | Red |
| Cover Material | Red EPDM |
| Cover Structure | Smooth |
| Division | Hose Products Division |
| Hose Inner Tube Material | Black EPDM; ARPM Class C oil resistance |
| Hose Inside Diameter | 15.9 mm |
| Hose Outside Diameter | 24.6 mm |
| Hose Reinforcement Material | Two textile plies |
| Maximum Operating Pressure | 200 psi |
| Maximum Operating Temperature | 212 °F |
| Media | Air, Mild Chemicals, Water |
| Minimum Bend Radius | 5.5 inch |
| Minimum Operating Temperature | -40 °F |
| Package Type | Reels |
| Specifications Met | ARPM Class C Tube |
| Tube Material | Black EPDM; ARPM Class C oil resistance |
| Weight | 0.11 kg/m |
Related Products
-

CGAC-1 – 1″ FCAMLOCK X BARB ALUM
$21.94 HST29 in stock
Add to cart -

CGAA-3 – 3″ MCAMLOCK X FNPT ALUM
$26.45 HST17 in stock
Add to cart -

7092-75200 – 3/4″ 200PSI MULTIPURPOSE RED
$8.76 HSTDivision: Hose Products Division1720 in stock
Add to cart7092-75200 – 3/4″ 200PSI MULTIPURPOSE RED
SKU: 7092-75200 Categories: AIR & MULTIPURPOSE, INDUSTRIAL HOSE$8.76 HST -

7092-25200 – 1/4″ 200PSI MULTIPURPOSE RED
$2.74 HSTDivision: Hose Products Division4763 in stock
Add to cart7092-25200 – 1/4″ 200PSI MULTIPURPOSE RED
SKU: 7092-25200 Categories: AIR & MULTIPURPOSE, INDUSTRIAL HOSE$2.74 HST