164P-8 – 1/2″ POLY TITE TEE
$84.63 HST
Call for Availabilty.
SKU: 164P-8
Categories: BRASS, COMPRESSION
Additional information
| Application | Dental, Packaging, Machine tool, Car wash |
|---|---|
| Body Material | Brass |
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Maximum Operating Pressure | 10 bar |
| Maximum Operating Temperature | 65 °C |
| Minimum Operating Temperature | -17 °C |
| Nut Material | Brass |
| Sleeve Material | Brass, Acetal Copolymer |
| Tube Material | Polyethylene, Nylon, Polypropylene, Vinyl |
Related Products
-

125HBL-4-4 – 1/4″ HOSE BARB X 1/4″ MNPT
$9.86 HSTDivision: Fluid System Connectors Division894 in stock
Add to cart -

125HBL-16-12 – 1″ HOSE BARB X 3/4″ MNPT
$26.89 HSTDivision: Fluid System Connectors Division203 in stock
Add to cart -

125HBL-8-6 – 1/2″ HOSE BARB X 3/8″ MNPT
$16.96 HSTDivision: Fluid System Connectors Division296 in stock
Add to cart -

125HBL-12-8 – 3/4″ HOSE BARB X 1/2″ MNPT
$29.84 HSTDivision: Fluid System Connectors Division1192 in stock
Add to cart