W169PLP-6-6 – 3/8″ TUBE X 3/8″ MNPTF 90
$43.12 HST
44 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: W169PLP-6-6
Categories: IMPERIAL, PUSH-TO-CONNECT
Additional information
| Application | Pneumatics, Packaging, Textile, Semi-conductors, Robotics |
|---|---|
| Body Material | Nickel Plated Brass |
| Button Material | Polyacetal |
| Connection Type | NPTF, UNF, BSPT, BSPP |
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Gripping Ring Material | Stainless Steel |
| Maximum Operating Pressure | 300 psi |
| Maximum Operating Temperature | 93 °C |
| Minimum Operating Temperature | -18 °C |
| Seal Material | Nitrile |
| Tube Material | Polyethylene, Polypropylene, Nylon, Rigid Nylon, Polyurethane 90-95 Durometer |
| Vacuum Pressure Rating | 28 Inch-Hg |
Related Products
-

165PLP-4 – 1/4″ TUBE UNION 90
$25.44 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass14 in stock
Add to cart -

W68PLP-6-6 – 3/8″ TUBE X 3/8″ MNPT STR
$35.98 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass33 in stock
Add to cartW68PLP-6-6 – 3/8″ TUBE X 3/8″ MNPT STR
SKU: W68PLP-6-6 Categories: IMPERIAL, PUSH-TO-CONNECT$35.98 HST -

165PLP-6 – 3/8″ TUBE UNION 90
$43.44 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass7 in stock
Add to cart -

164PLP-5 – 5/16″ TUBE UNION TEE
$54.09 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass14 in stock
Add to cart