VS279NTA-10-8 – 5/8″ DOT COMP X 1/2″ MNPT 45
$151.25 HST
6 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: VS279NTA-10-8
Categories: BRASS, TRANSPORTATION
Additional information
| Application | Air Brake, Accessories |
|---|---|
| Body Material | Brass |
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Maximum Operating Pressure | 150 psi |
| Maximum Operating Temperature | 93 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Nut Material | Brass |
| Sleeve Material | Brass |
| Specifications Met | DOT FMVSS 571.106, SAE J1131, SAE J246 |
| Thread Sealant Material | Vibra-Seal 516 |
| Tube Material | Stainless Steel |
Related Products
-

164C-2 – 1/8″ COMP TEE
$48.43 HSTDivision: Fluid System Connectors Division8 in stock
Add to cart -

125HBL-4-2 – 1/4″ HOSE BARB X 1/8″ MNPT
$8.67 HSTDivision: Fluid System Connectors Division158 in stock
Add to cart -

125HBL-8-4 – 1/2″ HOSE BARB X 1/4″ MNPT
$15.07 HSTDivision: Fluid System Connectors Division2001 in stock
Add to cart -

164C-8 – 1/2″ COMP TEE
$103.96 HSTDivision: Fluid System Connectors Division43 in stock
Add to cart