VS271NTA-4-2 – 1/4″ DOT COMP X 1/8″ MNPT RN T
$49.84 HST
Call for Availabilty.
SKU: VS271NTA-4-2
Categories: BRASS, TRANSPORTATION
Additional information
| Application | Air Brake, Accessories |
|---|---|
| Body Material | Brass |
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Maximum Operating Pressure | 10 bar |
| Maximum Operating Temperature | 93 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Nut Material | Brass |
| Sleeve Material | Brass |
| Specifications Met | DOT FMVSS 571.106, SAE J1131, SAE J246 |
| Thread Sealant Material | Vibra-Seal 516 |
| Tube Material | SAE J844 Type A & B Nylon Tubing |
Related Products
-

126HBL-4-2 – 1/4″ HOSE BARB X 1/8″ FNPT
$12.11 HSTDivision: Fluid System Connectors Division149 in stock
Add to cart -

164C-2 – 1/8″ COMP TEE
$48.43 HSTDivision: Fluid System Connectors Division8 in stock
Add to cart -

125HBL-8-8 – 1/2″ HOSE BARB X 1/2″ MNPT
$25.48 HSTDivision: Fluid System Connectors Division419 in stock
Add to cart -

125HBL-12-8 – 3/4″ HOSE BARB X 1/2″ MNPT
$29.84 HSTDivision: Fluid System Connectors Division1192 in stock
Add to cart