SSH2-63Y – 1/4″ NPL X FNPT 316SS ISO7241
$224.54 HST
Call for Availabilty.
SKU: SSH2-63Y
Categories: HYDRAULIC, QUICK COUPLERS
Additional information
| Coupling Half | Nipple |
|---|---|
| Division | Quick Coupling Division |
| Flow Rate | 3 Gal/min |
| Maximum Operating Pressure | 5000 psi |
| Maximum Operating Temperature | 204 °C |
| Media | Hydraulic |
| Minimum Operating Temperature | -26 °C |
| Plating Type | na |
| Specifications Met | ISO 7241-1, series B |
| Thread Size | Female |
| Vacuum Pressure Rating | 27.4 Inch-Hg |
| Valve Material | 316 Stainless steel |
| Valve Type | Poppet |
Related Products
-

6601-12-12 – 3/4″ CPLR X 3/4″ FNPT ISO7241
$277.45 HSTDivision: Quick Coupling DivisionConnection Type: NPTFBody Material: Steel29 in stock
Add to cart6601-12-12 – 3/4″ CPLR X 3/4″ FNPT ISO7241
SKU: 6601-12-12 Categories: HYDRAULIC, QUICK COUPLERS$277.45 HST -

4050-3P – 3/8″ CPLR X 3/8″ FNPTF ISO5675
$155.24 HSTDivision: Quick Coupling DivisionBody Material: Steel13 in stock
Add to cart4050-3P – 3/8″ CPLR X 3/8″ FNPTF ISO5675
SKU: 4050-3P Categories: HYDRAULIC, QUICK COUPLERS$155.24 HST -

4010-2P – 1/4″ NIPL X 1/4″ FNPTF ISO5675
$49.67 HSTDivision: Quick Coupling DivisionConnection Type: NPTFBody Material: Steel20 in stock
Add to cart4010-2P – 1/4″ NIPL X 1/4″ FNPTF ISO5675
SKU: 4010-2P Categories: HYDRAULIC, QUICK COUPLERS$49.67 HST -

6105-12 – 3/4″ WING NIPPLE X 3/4″ FNPT
$345.82 HSTDivision: Quick Coupling DivisionConnection Type: NPTFBody Material: Brass6 in stock
Add to cart6105-12 – 3/4″ WING NIPPLE X 3/4″ FNPT
SKU: 6105-12 Categories: HYDRAULIC, QUICK COUPLERS$345.82 HST