NN12X1 – 12MM X 1MM NATURAL NYLON
$10.91 HST
Call for Availabilty.
Additional information
| Application | Fluid Transfer, Pneumatic, Lubrication, Machine Tool, Robotics |
|---|---|
| Color | Natural |
| Compatible Fitting | Compression, Flow Controls, Prestolok |
| Disclaimer | The user, through its own analysis and testing, is solely responsible for making the final selection of the system and components and assuring that all performance, endurance, maintenance, safety and warning requirements of the application are met. |
| Division | Parflex Division |
| Length per Package | 250 ft |
| Maximum Operating Pressure | 160 psi |
| Maximum Operating Temperature | 93 °C |
| Media | Air, Chemicals, Hydraulic Fluid, Lubricant, Pesticides, Water |
| Minimum Bend Radius | 45 mm |
| Minimum Burst Pressure | 638 psi |
| Minimum Operating Temperature | -54 °C |
| Tube Inside Diameter | 10 mm |
| Tube Material | Nylon |
| Tube Outside Diameter | 12 mm |
| Tube Wall Thickness | 1 mm |
Related Products
-

101-0500062-NT-100 – 1/2″ X 3/8″ PTFE TUBING
$34.21 HSTDivision: Parflex Division510 in stock
Add to cart -

61880 – 1/2″ X .062 NAT NYLON
$7.53 HST1052 in stock
Add to cart -

201-0400100-NT-100 – 4MM X 2MM PTFE TUBING
$7.39 HST100 in stock
Add to cart -

63661 – 3/8″ X .062 BLK URETHANE
$4.31 HST1000 in stock
Add to cart