
HLBD02 – 1/8″ 3000PSI LUBRICATION
$7.29 HST
2881 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: HLBD02
Categories: HYDRAULIC HOSE, THERMOPLASTIC
Additional information
| Application | Agriculture Equipment, Construction, Hydraulics, Industrial Equipment, Lubrication Lines, Machine tool, Mobile Equipment, Transportation <br/> |
|---|---|
| Hose Inside Diameter | 1/8 inch |
| Cover Color | Black |
| Cover Material | Polyurethane |
| Design Factor | 4 |
| Division | Parflex Division |
| Hose I.D. (size) | -2 |
| Hose Inner Tube Material | Nylon |
| Compatible Fitting | CY or BU Series (BU Series Field Attachable Fitting limited to 120°F) |
| Hose Reinforcement Material | Fiber |
| Hose Outside Diameter | 8.1 mm |
| Maximum Operating Pressure | 207 bar |
| Maximum Operating Temperature | 100 °C |
| Media | Hydraulic Fluid, Lubricants, Oil |
| Minimum Bend Radius | 13 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Specifications Met | MSHA Compliant Cover, SAE J517 100R7, ISO 3949-R7-1 |
| Weight | 0.03 lb/ft |
Related Products
-

387-16-RL – 1″ 3000PSI ISO18752 HOSE
$51.20 HST980 in stock
Add to cart387-16-RL – 1″ 3000PSI ISO18752 HOSE
SKU: 387-16-RL Categories: GLOBAL CORE, HYDRAULIC HOSE$51.20 HST -

387TC-4-RL – 1/4″ 3000PSI ISO18752 TC HOSE
$18.74 HST5910 in stock
Add to cart387TC-4-RL – 1/4″ 3000PSI ISO18752 TC HOSE
SKU: 387TC-4-RL Categories: GLOBAL CORE, HYDRAULIC HOSE$18.74 HST -

187-24 – 1-1/2″ 1000PSI ISO18752 HOSE
$108.95 HSTDivision: Hose Products Division657 in stock
Add to cart187-24 – 1-1/2″ 1000PSI ISO18752 HOSE
SKU: 187-24 Categories: GLOBAL CORE, HYDRAULIC HOSE$108.95 HST -

387-12-RL – 3/4″ 3000PSI ISO18752 HOSE
$39.82 HST1730 in stock
Add to cart387-12-RL – 3/4″ 3000PSI ISO18752 HOSE
SKU: 387-12-RL Categories: GLOBAL CORE, HYDRAULIC HOSE$39.82 HST