H2-62 – 1/4″ CPLR X 1/4″ FNPTF ISO7241
$113.45 HST
35 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: H2-62
Categories: HYDRAULIC, QUICK COUPLERS
Additional information
| Ball Material | Steel |
|---|---|
| Coupling Half | Coupler |
| Division | Quick Coupling Division |
| Flow Rate | 11 L/min |
| Lock Type | Locking balls |
| Maximum Operating Pressure | 5000 psi |
| Maximum Operating Temperature | 250 °F |
| Media | Hydraulic |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Plating Type | Zinc with clear trivalent chromate |
| Sleeve Type | Manual sleeve |
| Specifications Met | ISO 7241-1, series B |
| Thread Size | Female |
| Vacuum Pressure Rating | -0.9 bar |
| Valve Material | Steel |
| Valve Type | Poppet |
Related Products
-

24 – 3/8″ COUPLER X 3/8″ MNPTF II
$118.55 HSTDivision: Quick Coupling Division30 in stock
Add to cart -

6602-12-12 – 3/4″ NIPL X 3/4″ FNPT ISO7241
$125.96 HSTDivision: Quick Coupling DivisionConnection Type: NPTFBody Material: Steel26 in stock
Add to cart6602-12-12 – 3/4″ NIPL X 3/4″ FNPT ISO7241
SKU: 6602-12-12 Categories: HYDRAULIC, QUICK COUPLERS$125.96 HST -

4010-3P – 3/8″ NIPL X 3/8″ FNPTF ISO5675
$62.53 HSTDivision: Quick Coupling DivisionConnection Type: NPTFBody Material: Steel11 in stock
Add to cart4010-3P – 3/8″ NIPL X 3/8″ FNPTF ISO5675
SKU: 4010-3P Categories: HYDRAULIC, QUICK COUPLERS$62.53 HST -

3010-2 – 1/4″ NIPPLE X 1/4″ FNPTF HP
$118.82 HSTDivision: Quick Coupling DivisionBody Material: Steel48 in stock
Add to cart