H1-62 – 1/8″ CPLR X 1/8″ FNPT ISO7241
$104.10 HST
23 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: H1-62
Categories: HYDRAULIC, QUICK COUPLERS
Additional information
| Ball Material | Steel |
|---|---|
| Coupling Half | Coupler |
| Division | Quick Coupling Division |
| Flow Rate | 3 L/min |
| Lock Type | Locking balls |
| Maximum Operating Pressure | 340 bar |
| Maximum Operating Temperature | 121 °C |
| Media | Hydraulic |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Plating Type | Zinc with clear trivalent chromate |
| Sleeve Type | Manual sleeve |
| Specifications Met | ISO 7241-1, series B |
| Thread Size | Female |
| Vacuum Pressure Rating | -0.9 bar |
| Valve Material | Steel |
| Valve Type | Poppet |
Related Products
-

24-5B – 3/8″ COUPLER X 3/8″ BARB II
$131.36 HSTDivision: Quick Coupling Division37 in stock
Add to cart -

6601-8-10 – 1/2″ CPLR X 1/2″ FNPT ISO7241
$166.24 HSTDivision: Quick Coupling DivisionConnection Type: NPTFBody Material: Steel16 in stock
Add to cart6601-8-10 – 1/2″ CPLR X 1/2″ FNPT ISO7241
SKU: 6601-8-10 Categories: HYDRAULIC, QUICK COUPLERS$166.24 HST -

24 – 3/8″ COUPLER X 3/8″ MNPTF II
$118.55 HSTDivision: Quick Coupling Division30 in stock
Add to cart -

3050-2 – 1/4″ COUPLER X 1/4″ MNPTF HP
$190.74 HST69 in stock
Add to cart