FCM731-8M-2R – 8MM TUBE X 1/8″ BSPT MO FC 90
$92.36 HST
Call for Availabilty.
SKU: FCM731-8M-2R
Categories: METRIC, PUSH-TO-CONNECT
Additional information
| Adjustment Mechanism | Knob |
|---|---|
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Application | Pneumatics, Robotics, Textile, Semi-conductors, Packaging |
| Body Material | Composite |
| Connection 1 Size | Push-to-Connect |
| Connection 1 Thread Size | N/A |
| Connection 1 Tube Outside Diameter | 8 mm |
| Connection 2 Size | Male BSPT |
| Connection 2 Thread Size | 1/8 mm |
| Connection 2 Tube Outside Diameter | N/A |
| Connection Type | N/A |
| Adjustment Screw Material | Nickel-Plated Brass |
| Maximum Operating Pressure | 145 psi |
| Gripping Ring Material | Stainless Steel |
| Maximum Operating Temperature | 71 °C |
| Media | Compressed Air |
| Minimum Operating Temperature | -1 °C |
| Nut Material | Nickel-Plated Brass |
| Product Style | Tube to Pipe |
| Seal Material | Nitrile |
| Shape | Miniature Right Angle |
| Thread Material | N/A |
| Tube Material | Polyethylene, Polyurethane 95 Durometer, Nylon |
| Valve Configuration | Meter Out |
Related Products
-

164PLP-5/32 – 5/32″ TUBE UNION TEE
$42.22 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass20 in stock
Add to cart164PLP-5/32 – 5/32″ TUBE UNION TEE
SKU: 164PLP-5/32 Categories: IMPERIAL, PUSH-TO-CONNECT$42.22 HST -

164PLP-8 – 1/2″ TUBE UNION TEE
$65.55 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass26 in stock
Add to cart -

W68PLP-4-4 – 1/4″ TUBE X 1/4″ MNPT STR
$19.90 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass31 in stock
Add to cartW68PLP-4-4 – 1/4″ TUBE X 1/4″ MNPT STR
SKU: W68PLP-4-4 Categories: IMPERIAL, PUSH-TO-CONNECT$19.90 HST -

164PLP-3 – 3/16″ TUBE UNION TEE
$81.48 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass2 in stock
Add to cart