FCM731-4M-2R – 4MM TUBE X 1/8″ BSPT MO FC 90
$81.57 HST
8 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: FCM731-4M-2R
Categories: METRIC, PUSH-TO-CONNECT
Additional information
| Adjustment Mechanism | Knob |
|---|---|
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Application | Pneumatics, Robotics, Textile, Semi-conductors, Packaging |
| Body Material | Composite |
| Connection 1 Size | Push-to-Connect |
| Connection 1 Thread Size | N/A |
| Connection 1 Tube Outside Diameter | 4 mm |
| Connection 2 Size | Male BSPT |
| Connection 2 Thread Size | N/A |
| Connection 2 Tube Outside Diameter | N/A |
| Connection Type | N/A |
| Adjustment Screw Material | Nickel-Plated Brass |
| Maximum Operating Pressure | 10 bar |
| Gripping Ring Material | Stainless Steel |
| Maximum Operating Temperature | 71 °C |
| Media | Compressed Air |
| Minimum Operating Temperature | -1 °C |
| Nut Material | Nickel-Plated Brass |
| Product Style | Tube to Pipe |
| Seal Material | Nitrile |
| Shape | Miniature Right Angle |
| Thread Material | N/A |
| Tube Material | Polyethylene, Polyurethane 95 Durometer, Nylon |
| Valve Configuration | Meter Out |
Related Products
-

164PLP-6 – 3/8″ TUBE UNION TEE
$48.76 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass27 in stock
Add to cart -

169PLM-4-2 – 1/4″ TUBE X 1/8″ MNPT 90 ELB
$35.49 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPT, UNFBody Material: Nickel Plated Brass10 in stock
Add to cart169PLM-4-2 – 1/4″ TUBE X 1/8″ MNPT 90 ELB
SKU: 169PLM-4-2 Categories: IMPERIAL, PUSH-TO-CONNECT$35.49 HST -

W68PLP-6-6 – 3/8″ TUBE X 3/8″ MNPT STR
$35.98 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass33 in stock
Add to cartW68PLP-6-6 – 3/8″ TUBE X 3/8″ MNPT STR
SKU: W68PLP-6-6 Categories: IMPERIAL, PUSH-TO-CONNECT$35.98 HST -

W68PLP-8-8 – 1/2″ TUBE X 1/2″ MNPT STR
$60.15 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass31 in stock
Add to cartW68PLP-8-8 – 1/2″ TUBE X 1/2″ MNPT STR
SKU: W68PLP-8-8 Categories: IMPERIAL, PUSH-TO-CONNECT$60.15 HST