
919-12 – 3/4″ 1200PSI SAE100R14A PTFE
$75.44 HST
216 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: 919-12
Categories: HYDRAULIC HOSE, PTFE (S/S BRAID)
Additional information
| Application | Adhesive Dispensing, Chemical Transfer, Coolant Lines, Compressed Air/Gases, General Hydraulics, Medical Gases |
|---|---|
| Compatible Fitting | 91N, 90 |
| Cover Color | Silver |
| Cover Material | None |
| Design Factor | 4 |
| Division | Parflex Division |
| Hose I.D. (size) | -12 |
| Hose Inner Tube Material | Natural PTFE |
| Hose Inside Diameter | 16 mm |
| Hose Outside Diameter | 20.1 mm |
| Hose Reinforcement Material | Stainless Steel Braid |
| Hose Type | PTFE Hose, Smoothbore |
| Maximum Operating Pressure | 8.3 MPa |
| Maximum Operating Temperature | 232 °C |
| Media | Adhesive, Air, Chemicals, Cooking Oil, Fluid, Water |
| Minimum Bend Radius | 7-1/2 inch |
| Minimum Operating Temperature | -73 °C |
| Specifications Met | SAE 100R14A, FDA CFR 177.1550 |
| Vacuum Pressure Rating | 12 Inch-Hg |
| Weight | 0.28 kg/m |
Related Products
-

471TC-10-RL – 5/8″ 3625PSI ISO11237-1 TC
$36.22 HST3862 in stock
Add to cart471TC-10-RL – 5/8″ 3625PSI ISO11237-1 TC
SKU: 471TC-10-RL Categories: HYDRAULIC HOSE, INDUSTRY STANDARD$36.22 HST -

387-32 – 2″ 3000PSI ISO18752 HOSE
$248.85 HSTDivision: Hose Products Division225 in stock
Add to cart -

387-16-RL – 1″ 3000PSI ISO18752 HOSE
$51.20 HST980 in stock
Add to cart387-16-RL – 1″ 3000PSI ISO18752 HOSE
SKU: 387-16-RL Categories: GLOBAL CORE, HYDRAULIC HOSE$51.20 HST -

301SN-10-RL – 5/8″ 3600PSI 100R2AT
$13.47 HSTCall for Availabilty.Read more