83FR-8-BLU-RL – 1/2″ 300PSI FIRE-RESISTANT BLU
$15.13 HST
9 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: 83FR-8-BLU-RL
Categories: HYDRAULIC HOSE, PUSH-LOK
Additional information
| Application | Pneumatics, Robotics |
|---|---|
| Hose Outside Diameter | .760 inch |
| Cover Color | Blue |
| Cover Material | Polyurethane |
| Design Factor | 4 |
| Division | Parflex Division |
| Hose Inner Tube Material | Specially Formulated Polyurethane |
| Hose Inside Diameter | 13 mm |
| Compatible Fitting | 56 Series or 82 Series (temperature range reduced to 145°F/63°C with 82 Series) |
| Maximum Operating Pressure | 2.1 MPa |
| Hose Reinforcement Material | Fiber |
| Maximum Operating Temperature | 93 °C |
| Media | Air, Water |
| Minimum Bend Radius | 2-1/2 inch |
| Minimum Operating Temperature | -20 °F |
| Specifications Met | Meets SAE J517 electrical standards (non-conductivity), MSHA Accepted, UL94HB Compliant |
| Vacuum Pressure Rating | NA Inch-Hg |
| Weight | 0.12 lb/ft |
Related Products
-

187-20 – 1-1/4″ 1000PSI ISO18752 HOSE
$76.34 HSTDivision: Hose Products Division438 in stock
Add to cart187-20 – 1-1/4″ 1000PSI ISO18752 HOSE
SKU: 187-20 Categories: GLOBAL CORE, HYDRAULIC HOSE$76.34 HST -

471TC-10-RL – 5/8″ 3625PSI ISO11237-1 TC
$36.22 HST3862 in stock
Add to cart471TC-10-RL – 5/8″ 3625PSI ISO11237-1 TC
SKU: 471TC-10-RL Categories: HYDRAULIC HOSE, INDUSTRY STANDARD$36.22 HST -

301SN-10-RL – 5/8″ 3600PSI 100R2AT
$13.47 HSTCall for Availabilty.Read more -

387-32 – 2″ 3000PSI ISO18752 HOSE
$248.85 HSTDivision: Hose Products Division225 in stock
Add to cart