
801-6-YEL-RL – 3/8″ 350PSI PUSH-LOK YELLOW
$14.20 HST
585 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: 801-6-YEL-RL
Categories: HYDRAULIC HOSE, PUSH-LOK
Additional information
| Application | All Markets: For low pressure applications<br/>Paper and Pulp: For water/air applications |
|---|---|
| Brand | Parker |
| Compatible Fitting | 82 Series |
| Cover Color | Yellow |
| Cover Material | High performance synthetic rubber in different colours |
| Design Factor | 4:1 |
| Division | Polymer Hose Division Europe |
| Hose Inner Tube Material | Nitrile NBR |
| Hose Inside Diameter | 9.5 mm |
| Hose Outside Diameter | 15.6 mm |
| Hose Reinforcement Material | High tensile fibre braid |
| Industry | General Industrial |
| Materials of Construction | Rubber |
| Maximum Operating Pressure | 350 psi |
| Maximum Operating Temperature | 100 (Water: 85, Air: 70) °C |
| Media | Air, water, water-glycol-emulsions and mineral based hydraulic and lubricating oils |
| Minimum Bend Radius | 75 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Product Style | Push-Lok Plus |
| Product Type | Push-Lok and Push-on hoses |
| Specifications Met | Parker specifications |
| Technology | Fluid & Gas Handling |
| Vacuum Pressure Rating | 28.05 Inch-Hg |
| Weight | 0.16 kg/m |
Related Products
-

301SN-12-RL – 3/4″ 3100PSI 100R2AT
$15.67 HSTCall for Availabilty.Read more -

387-6-RL – 3/8″ 3000PSI ISO18752 HOSE
$17.12 HST728 in stock
Add to cart387-6-RL – 3/8″ 3000PSI ISO18752 HOSE
SKU: 387-6-RL Categories: GLOBAL CORE, HYDRAULIC HOSE$17.12 HST -

387-32 – 2″ 3000PSI ISO18752 HOSE
$248.85 HSTDivision: Hose Products Division225 in stock
Add to cart -

NHS-100 – 1.00″ ID NYLON HOSE SLEEVE
$1.69 HST1634 in stock
Add to cartNHS-100 – 1.00″ ID NYLON HOSE SLEEVE
SKU: NHS-100 Categories: HYDRAULIC HOSE, WRAP/ACCESSORIES$1.69 HST