
7121-38200 – 3/8″ 200PSI GRN GRD R WELD SNG
$8.79 HST
Call for Availabilty.
SKU: 7121-38200
Categories: INDUSTRIAL HOSE, WELDING
Additional information
| Application | Welding |
|---|---|
| Cover Color | Green |
| Cover Material | Green EPDM |
| Cover Structure | Longitudinal ribs |
| Division | Hose Products Division |
| Hose Inner Tube Material | Black EPDM |
| Hose Inside Diameter | 3/8 inch |
| Hose Outside Diameter | 0.66 inch |
| Hose Reinforcement Material | Two textile plies |
| Length per Package | 700 ft |
| Maximum Operating Pressure | 200 psi |
| Maximum Operating Temperature | 200 °F |
| Media | Industrial Oxygen |
| Minimum Bend Radius | 101.6 mm |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Package Type | Reels |
| Specifications Met | ARPM IP-7 |
| Weight | 0.21 kg/m |
Related Products
-

CGAC-.75 – 3/4″ FCAMLOCK X BARB ALUM
$19.31 HST17 in stock
Add to cartCGAC-.75 – 3/4″ FCAMLOCK X BARB ALUM
SKU: CGAC-.75 Categories: CAM & GROOVE, INDUSTRIAL HOSE$19.31 HST -

7092-50200 – 1/2″ 200PSI MULTIPURPOSE RED
$5.61 HSTDivision: Hose Products Division3449 in stock
Add to cart7092-50200 – 1/2″ 200PSI MULTIPURPOSE RED
SKU: 7092-50200 Categories: AIR & MULTIPURPOSE, INDUSTRIAL HOSE$5.61 HST -

CGAC-1.5 – 1-1/2″ FCAMLOCK X BARB ALUM
$29.65 HST24 in stock
Add to cartCGAC-1.5 – 1-1/2″ FCAMLOCK X BARB ALUM
SKU: CGAC-1.5 Categories: CAM & GROOVE, INDUSTRIAL HOSE$29.65 HST -

CGAA-.75 – 3/4″ MCAMLOCK X FNPT ALUM
$10.46 HST22 in stock
Add to cartCGAA-.75 – 3/4″ MCAMLOCK X FNPT ALUM
SKU: CGAA-.75 Categories: CAM & GROOVE, INDUSTRIAL HOSE$10.46 HST