68CA-12-12 – 3/4″ COMP ALIGN X 3/4″ MNPT ST
$116.64 HST
25 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: 68CA-12-12
Categories: BRASS, COMPRESSION
Additional information
| Application | Compressors, Machine Tools, Dispensing, Pumps, Purification |
|---|---|
| Connection Type | NPTF |
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Maximum Operating Pressure | 193 bar |
| Maximum Operating Temperature | 121 °C |
| Media | Water, air, inert and non-combustible gasses |
| Minimum Operating Temperature | -54 °C |
| Nut Material | Brass |
| Sleeve Material | Brass |
| Tube Material | Copper, Aluminum, TFE, FEA, PFA, Thermoplastic |
Related Products
-

125HBL-8-8 – 1/2″ HOSE BARB X 1/2″ MNPT
$25.48 HSTDivision: Fluid System Connectors Division419 in stock
Add to cart -

126HBL-4-2 – 1/4″ HOSE BARB X 1/8″ FNPT
$12.11 HSTDivision: Fluid System Connectors Division149 in stock
Add to cart -

164C-2 – 1/8″ COMP TEE
$48.43 HSTDivision: Fluid System Connectors Division8 in stock
Add to cart -

164C-6 – 3/8″ COMP TEE
$49.15 HSTDivision: Fluid System Connectors Division31 in stock
Add to cart