63PT-6-62 – 3/8″ TUBE INSERT .062 WALL
$1.65 HST
5 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: 63PT-6-62
Categories: BRASS, COMPRESSION
Additional information
| Application | Compressors, Machine Tools, Engine, Pumps, Purification |
|---|---|
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Maximum Operating Pressure | 20.7 bar |
| Maximum Operating Temperature | 93 °C |
| Media | Water, air, inert and non-combustible gasses |
| Minimum Operating Temperature | -65 °C |
| Nut Material | Brass |
| Quantity per Box | na |
| Sleeve Material | Brass |
| Specifications Met | na |
| Tube Material | Copper, Aluminum, Thermoplastic |
| Weight | na |
Related Products
-

126HBL-4-4 – 1/4″ HOSE BARB X 1/4″ FNPT
$14.82 HSTDivision: Fluid System Connectors Division140 in stock
Add to cart -

125HBL-16-12 – 1″ HOSE BARB X 3/4″ MNPT
$26.89 HSTDivision: Fluid System Connectors Division203 in stock
Add to cart -

125HBL-4-2 – 1/4″ HOSE BARB X 1/8″ MNPT
$8.67 HSTDivision: Fluid System Connectors Division158 in stock
Add to cart -

164C-4 – 1/4″ COMP TEE
$37.87 HSTDivision: Fluid System Connectors Division23 in stock
Add to cart