639PLP-4M – 4MM TUBE PLUG
$2.52 HST
69 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: 639PLP-4M
Categories: METRIC, PUSH-TO-CONNECT
Additional information
| Application | Pneumatics, Packaging, Textile, Vacuum, Semi-Conductors, Robotics |
|---|---|
| Body Material | Glass Reinforced Nylon 6.6 |
| Connection Type | NPTF, BSPT, UNF, Metric |
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Fitting Material | Glass Reinforced Nylon 6.6 |
| Gripping Ring Material | Stainless Steel |
| Maximum Operating Pressure | 20 bar |
| Maximum Operating Temperature | 80 °C |
| Minimum Operating Temperature | -20 °C |
| Seal Material | Nitrile |
| Silicone Free | Yes |
| Specifications Met | ISO 14743, DI: 97/23/EC, DI: 2002/95/EC, DI: 1907/2006 |
| Tube Material | Nylon Semi-Rigid, Polyurethane 95 Durometer, Nylon, Fluoropolymer |
Related Products
-

165PLP-4 – 1/4″ TUBE UNION 90
$25.44 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass14 in stock
Add to cart -

164PLP-8 – 1/2″ TUBE UNION TEE
$65.55 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass26 in stock
Add to cart -

W169PLP-8-6 – 1/2″ TUBE X 3/8″ MNPTF 90
$52.06 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass27 in stock
Add to cartW169PLP-8-6 – 1/2″ TUBE X 3/8″ MNPTF 90
SKU: W169PLP-8-6 Categories: IMPERIAL, PUSH-TO-CONNECT$52.06 HST -

164PLP-5 – 5/16″ TUBE UNION TEE
$54.09 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass14 in stock
Add to cart