639PLP-2 – 1/8″ TUBE PLUG
$6.33 HST
17 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: 639PLP-2
Categories: IMPERIAL, PUSH-TO-CONNECT
Additional information
| Application | Pneumatics, Packaging, Textile, Vacuum, Semi-Conductors, Robotics |
|---|---|
| Body Material | N/A |
| Connection Type | NPTF, BSPT, UNF, Metric |
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Fitting Material | Glass Reinforced Nylon 6.6 |
| Gripping Ring Material | Stainless Steel |
| Maximum Operating Pressure | 290 psi |
| Maximum Operating Temperature | 80 °C |
| Minimum Operating Temperature | -20 °C |
| Seal Material | Nitrile |
| Silicone Free | N/A |
| Specifications Met | N/A |
| Tube Material | N/A |
Related Products
-

169PLM-4-2 – 1/4″ TUBE X 1/8″ MNPT 90 ELB
$35.49 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPT, UNFBody Material: Nickel Plated Brass10 in stock
Add to cart169PLM-4-2 – 1/4″ TUBE X 1/8″ MNPT 90 ELB
SKU: 169PLM-4-2 Categories: IMPERIAL, PUSH-TO-CONNECT$35.49 HST -

165PLP-4 – 1/4″ TUBE UNION 90
$25.44 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass14 in stock
Add to cart -

164PLP-3 – 3/16″ TUBE UNION TEE
$81.48 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass2 in stock
Add to cart -

W68PLP-6-8 – 3/8″ TUBE X 1/2″ MNPT STR
$45.26 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass50 in stock
Add to cartW68PLP-6-8 – 3/8″ TUBE X 1/2″ MNPT STR
SKU: W68PLP-6-8 Categories: IMPERIAL, PUSH-TO-CONNECT$45.26 HST