62PBH-4 – 1/4″ POLY TITE BKHD UNION STR
$56.32 HST
Call for Availabilty.
SKU: 62PBH-4
Categories: BRASS, COMPRESSION
Additional information
| Application | Dental, Packaging, Machine tool, Car wash |
|---|---|
| Body Material | Brass |
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Maximum Operating Pressure | 150 psi |
| Maximum Operating Temperature | 65 °C |
| Minimum Operating Temperature | -17 °C |
| Nut Material | Brass |
| Sleeve Material | Brass, Acetal Copolymer |
| Tube Material | Polyethylene, Nylon, Polypropylene, Vinyl |
Related Products
-

165C-2 – 1/8″ COMP ELBOW 90
$53.96 HSTDivision: Fluid System Connectors Division6 in stock
Add to cart -

129HB-4-2 – 1/4″ HOSE BARB X 1/8″ MNPT 90
$46.66 HSTDivision: Fluid System Connectors Division435 in stock
Add to cart -

125HBL-4-2 – 1/4″ HOSE BARB X 1/8″ MNPT
$8.67 HSTDivision: Fluid System Connectors Division158 in stock
Add to cart -

126HBL-4-4 – 1/4″ HOSE BARB X 1/4″ FNPT
$14.82 HSTDivision: Fluid System Connectors Division140 in stock
Add to cart