61C-5 – 5/16″ COMP NUT
$4.70 HST
45 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: 61C-5
Categories: BRASS, COMPRESSION
Additional information
| Application | Compressors, Machine Tools, Engine, Pumps, Purification |
|---|---|
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Maximum Operating Pressure | 20 bar |
| Maximum Operating Temperature | 121 °C |
| Media | Water, air, inert and non-combustible gasses |
| Minimum Operating Temperature | -54 °C |
| Nut Material | Brass |
| Quantity per Box | na |
| Sleeve Material | Brass, Acetal |
| Specifications Met | na |
| Tube Material | Copper, Aluminum, Thermoplastic |
| Weight | na |
Related Products
-

129HB-4-2 – 1/4″ HOSE BARB X 1/8″ MNPT 90
$46.66 HSTDivision: Fluid System Connectors Division435 in stock
Add to cart -

164C-8 – 1/2″ COMP TEE
$103.96 HSTDivision: Fluid System Connectors Division43 in stock
Add to cart -

126HBL-8-8 – 1/2″ HOSE BARB X 1/2″ FNPT
$27.44 HSTDivision: Fluid System Connectors Division62 in stock
Add to cart -

165C-2 – 1/8″ COMP ELBOW 90
$53.96 HSTDivision: Fluid System Connectors Division6 in stock
Add to cart