387-32 – 2″ 3000PSI ISO18752 HOSE
$248.85 HST
225 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: 387-32
Categories: GLOBAL CORE, HYDRAULIC HOSE
Additional information
| Application | Petroleum base hydraulic fluids and lubricating oils |
|---|---|
| Hose Outside Diameter | 66,2 mm |
| Cover Material | Synthetic rubber |
| Disclaimer | The user, through its own analysis and testing, is solely responsible for making the final selection of the system and components and assuring that all performance, endurance, maintenance, safety and warning requirements of the application are met. The u |
| Division | Hose Products Division |
| Hose Cover Type | Standard Cover |
| Hose Inner Tube Material | Synthetic rubber |
| Hose Inside Diameter | 2 |
| Compatible Fitting | 77 Series |
| Maximum Operating Pressure | 21 MPa |
| Hose Reinforcement Material | Four spiral |
| Maximum Operating Temperature | 100 °C |
| Media | Hydraulic Fluids, Lubricants, |
| Minimum Bend Radius | 1/2 minimum ISO 18752 bend radius mm |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Hose Inside Diameter | 51 |
| Specifications Met | ISO 18752 |
| Weight | 2.75 lb/ft |
Related Products
-

387TC-12-RL – 3/4″ 3000PSI ISO18752 TC HOSE
$45.57 HST2479 in stock
Add to cart387TC-12-RL – 3/4″ 3000PSI ISO18752 TC HOSE
SKU: 387TC-12-RL Categories: GLOBAL CORE, HYDRAULIC HOSE$45.57 HST -

187-24 – 1-1/2″ 1000PSI ISO18752 HOSE
$108.95 HSTDivision: Hose Products Division657 in stock
Add to cart187-24 – 1-1/2″ 1000PSI ISO18752 HOSE
SKU: 187-24 Categories: GLOBAL CORE, HYDRAULIC HOSE$108.95 HST -

387TC-8-RL – 1/2″ 3000PSI ISO18752 TC HOSE
$24.22 HST2833 in stock
Add to cart387TC-8-RL – 1/2″ 3000PSI ISO18752 TC HOSE
SKU: 387TC-8-RL Categories: GLOBAL CORE, HYDRAULIC HOSE$24.22 HST -

471TC-12-RL – 3/4″ 3125PSI ISO11237-1 TC
$44.84 HST1886 in stock
Add to cart471TC-12-RL – 3/4″ 3125PSI ISO11237-1 TC
SKU: 471TC-12-RL Categories: HYDRAULIC HOSE, INDUSTRY STANDARD$44.84 HST