32PLP-6 – 3/8″ TUBE UNION STR
$21.26 HST
2 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: 32PLP-6
Categories: IMPERIAL, PUSH-TO-CONNECT
Additional information
| Application | Pneumatics, Packaging, Textile, Vacuum, Semi-Conductors, Robotics |
|---|---|
| Body Material | N/A |
| Connection Type | NPTF, BSPT, UNF, Metric |
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Fitting Material | Glass Reinforced Nylon 6.6 |
| Gripping Ring Material | Stainless Steel |
| Maximum Operating Pressure | 20 bar |
| Maximum Operating Temperature | 80 °C |
| Minimum Operating Temperature | -20 °C |
| Seal Material | Nitrile |
| Silicone Free | N/A |
| Specifications Met | N/A |
| Tube Material | N/A |
Related Products
-

165PLP-8 – 1/2″ TUBE UNION 90
$61.21 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass1 in stock
Add to cart -

164PLP-6 – 3/8″ TUBE UNION TEE
$48.76 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass27 in stock
Add to cart -

164PLP-8 – 1/2″ TUBE UNION TEE
$65.55 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass26 in stock
Add to cart -

W68PLP-8-8 – 1/2″ TUBE X 1/2″ MNPT STR
$60.15 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF, UNF, BSPT, BSPPBody Material: Nickel Plated Brass31 in stock
Add to cartW68PLP-8-8 – 1/2″ TUBE X 1/2″ MNPT STR
SKU: W68PLP-8-8 Categories: IMPERIAL, PUSH-TO-CONNECT$60.15 HST