269CA-6-4 – OBSOLETE USE 169CA-6-4
$25.93 HST
Call for Availabilty.
SKU: 269CA-6-4
Categories: BRASS, COMPRESSION
Additional information
| Application | Compressors, Machine Tools, Dispensing, Pumps, Purification |
|---|---|
| Connection Type | NPTF |
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Maximum Operating Pressure | 2800 psi |
| Maximum Operating Temperature | 121 °C |
| Media | Water, air, inert and non-combustible gasses |
| Minimum Operating Temperature | -54 °C |
| Nut Material | Brass |
| Sleeve Material | Brass |
| Tube Material | Copper, Aluminum, TFE, FEA, PFA, Thermoplastic |
Related Products
-

164C-2 – 1/8″ COMP TEE
$48.43 HSTDivision: Fluid System Connectors Division8 in stock
Add to cart -

164C-8 – 1/2″ COMP TEE
$103.96 HSTDivision: Fluid System Connectors Division43 in stock
Add to cart -

125HBL-8-6 – 1/2″ HOSE BARB X 3/8″ MNPT
$16.96 HSTDivision: Fluid System Connectors Division296 in stock
Add to cart -

165C-2 – 1/8″ COMP ELBOW 90
$53.96 HSTDivision: Fluid System Connectors Division6 in stock
Add to cart