2600 – 1/4″ INL. CHECK VALVE
$247.86 HST
Call for Availabilty.
SKU: 2600
Categories: QUICK COUPLERS, VALVES
Additional information
| Actuation Type | Mechanical |
|---|---|
| Body Material | Aluminum |
| Configuration | N/A |
| Connection Size | 1/4 – 18NPTF |
| Connection Type | Male NPT to Female NPT |
| Cracking Pressure | 1/2 psi |
| Division | Quick Coupling Division |
| Flow Direction | 0.5 psi |
| Maximum Flow Rate | 6 Gal/min |
| Maximum Operating Pressure | 250 psi |
| Maximum Operating Temperature | 200 °F |
| Minimum Operating Temperature | -40 °F |
| Mounting Type | Threaded |
| Seat Material | Nitrile |
| Valve Type | Swing-trap door |
Related Products
-

25F – 3/8″ COUPLER X 1/2″ FNPTF II
$139.20 HSTDivision: Quick Coupling Division18 in stock
Add to cart -

6105-12 – 3/4″ WING NIPPLE X 3/4″ FNPT
$345.82 HSTDivision: Quick Coupling DivisionConnection Type: NPTFBody Material: Brass6 in stock
Add to cart6105-12 – 3/4″ WING NIPPLE X 3/4″ FNPT
SKU: 6105-12 Categories: HYDRAULIC, QUICK COUPLERS$345.82 HST -

6601-16-16 – 1″ CPLR X 1″ FNPT ISO7241
$366.56 HSTDivision: Quick Coupling DivisionConnection Type: NPTFBody Material: Steel3 in stock
Add to cart6601-16-16 – 1″ CPLR X 1″ FNPT ISO7241
SKU: 6601-16-16 Categories: HYDRAULIC, QUICK COUPLERS$366.56 HST -

4050-3P – 3/8″ CPLR X 3/8″ FNPTF ISO5675
$155.24 HSTDivision: Quick Coupling DivisionBody Material: Steel13 in stock
Add to cart4050-3P – 3/8″ CPLR X 3/8″ FNPTF ISO5675
SKU: 4050-3P Categories: HYDRAULIC, QUICK COUPLERS$155.24 HST