
150-06006501 – 3/8″ 300PSI BLUE NEXLO HOSE
$2.27 HST
799 in stock
Pick Up Fast Shipping
SKU: 150-06006501
Categories: AIR & MULTIPURPOSE, INDUSTRIAL HOSE
Additional information
| Application | PVC Hose |
|---|---|
| Cover Material | Smooth PVC |
| Division | Hose Products Division |
| Hose Inner Tube Material | Black PVC; ARPM Class B |
| Hose Inside Diameter | 3/8 inch |
| Hose Outside Diameter | 15.9 mm |
| Hose Reinforcement Material | Two textile plies |
| Length per Package | 500 ft |
| Maximum Operating Pressure | 21 bar |
| Maximum Operating Temperature | 150 °F |
| Media | Air, Diluted Chemicals, Water |
| Minimum Operating Temperature | 25 °F |
| Package Type | Reel |
| Specifications Met | Nonconductive |
| Weight (per unit of measure) | 0.11 lb/ft |
Related Products
-

CGAC-1 – 1″ FCAMLOCK X BARB ALUM
$21.94 HST29 in stock
Add to cart -

CGAB-1 – 1″ FCAMLOCK X MNPT ALUM
$21.12 HST22 in stock
Add to cart -

7092-125204 – 1-1/4″ 200PSI MULTIPURPOSE RED
$21.04 HSTDivision: Hose Products Division1396 in stock
Add to cart7092-125204 – 1-1/4″ 200PSI MULTIPURPOSE RED
SKU: 7092-125204 Categories: AIR & MULTIPURPOSE, INDUSTRIAL HOSE$21.04 HST -

CGAC-.75 – 3/4″ FCAMLOCK X BARB ALUM
$19.31 HST17 in stock
Add to cartCGAC-.75 – 3/4″ FCAMLOCK X BARB ALUM
SKU: CGAC-.75 Categories: CAM & GROOVE, INDUSTRIAL HOSE$19.31 HST