145F-8-6 – #8 MSAE45 X 3/8″ MNPT BR TEE
$86.86 HST
Call for Availabilty.
Additional information
| Application | Pumps, Gas Grills, Coffee Makers, Adapters |
|---|---|
| Body Material | Brass |
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Maximum Operating Pressure | 2800 psi |
| Maximum Operating Temperature | 121 °C |
| Media | Water, Air, Inert and Non-combustible Gasses, Flammable Liquid, Freon |
| Minimum Operating Temperature | -53 °C |
| Nut Material | Brass |
| O-Ring Material | Fluorocarbon |
| Specifications Met | SAE J512, SAE J513 |
| Tube Material | Copper, Aluminum, brass, Welded Steel Hydraulic tubing that can be flared |
Related Products
-

125HBL-4-4 – 1/4″ HOSE BARB X 1/4″ MNPT
$9.86 HSTDivision: Fluid System Connectors Division894 in stock
Add to cart -

164C-6 – 3/8″ COMP TEE
$49.15 HSTDivision: Fluid System Connectors Division31 in stock
Add to cart -

126HBL-8-8 – 1/2″ HOSE BARB X 1/2″ FNPT
$27.44 HSTDivision: Fluid System Connectors Division62 in stock
Add to cart -

125HBL-16-16 – 1″ HOSE BARB X 1″ MNPT
$51.76 HSTDivision: Fluid System Connectors Division134 in stock
Add to cart