145F-4-4 – #4 MSAE45 X 1/4″ MNPT BR TEE
$52.61 HST
13 in stock
Pick Up Fast Shipping
Additional information
| Application | Pumps, Gas Grills, Coffee Makers, Adapters |
|---|---|
| Body Material | Brass |
| Division | Fluid System Connectors Division |
| Maximum Operating Pressure | 193 bar |
| Maximum Operating Temperature | 121 °C |
| Media | Water, Air, Inert and Non-combustible Gasses, Flammable Liquid, Freon |
| Minimum Operating Temperature | -53 °C |
| Nut Material | Brass |
| O-Ring Material | Fluorocarbon |
| Specifications Met | SAE J512, SAE J513 |
| Tube Material | Copper, Aluminum, brass, Welded Steel Hydraulic tubing that can be flared |
Related Products
-

164CA-6 – 3/8″ COMP ALIGN TEE
$62.58 HSTDivision: Fluid System Connectors DivisionConnection Type: NPTF62 in stock
Add to cart -

125HBL-12-12 – 3/4″ HOSE BARB X 3/4″ MNPT (B=1.00)
$37.72 HSTDivision: Fluid System Connectors Division1531 in stock
Add to cart -

125HBL-8-6 – 1/2″ HOSE BARB X 3/8″ MNPT
$16.96 HSTDivision: Fluid System Connectors Division296 in stock
Add to cart -

125HBL-4-4 – 1/4″ HOSE BARB X 1/4″ MNPT
$9.86 HSTDivision: Fluid System Connectors Division894 in stock
Add to cart